Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Co potrafią chińskie rdzenie? W sieci pojawił się test komputera z ośmiordzeniowym procesorem HiSilicom Kunpeng 920.

Linia procesorów Kunpeng służy głównie do napędzania urządzeń sieciowych i serwerów Huawei, a najbardziej złożone modele mają do 64 rdzeni włącznie. Teraz chiński kanał na YouTube noszący nazwę 二斤 自制 (Ni-kin jisei) przetestował najnowszy komputer do codziennych zadań, oparty o płytę główną Huawei D920S10 z wbudowanym procesorem Kunpeng 920.

Ze względu na to, że Kunpeng 920 jest jednostką w architekturze ARM (a więc bliżej mu np. do procesora z nowoczesnego telefonu niż do układów AMD Ryzen czy Intel Core z naszych komputerów) istnieją pewne ograniczenia –  system na jakim pracuje komputer poddany testom ogranicza się do przygotowanego w Chinach 64-bitowego systemu operacyjnego UOS, który jest po prostu odmianą Linuksa.

System działa płynnie i ma intuicyjny interfejs, a nawet obsługuje rozdzielczość 4K przy 60 Hz za sprawą karty graficznej Radeon RX550. Jest jednak wiele problemów natury licencyjnej, i tak autorka filmu musiała zakupić za dodatkowe 800 juanów dostęp do sklepu z aplikacjami. Co więcej, sklep miał żałosny wybór aplikacji, brakowało takich podstawowych pozycji, jak programy firmy Adobe. Sytuację pogarsza brak obsługi 32-bitowego oprogramowania.

Co do testów wydajności – z racji systemu używanego przez testowany komputer nie wszystkie popularne benchmarki dałoby się przeprowadzić, ale znamy przynajmniej rezultat renderowania BMW w Blenderze (bardzo popularny benchmark). Rezultat to aż 11 minut i 47 sekund – wynik bardziej pasujący do średnio-wydajnych jednostek sprzed ładnych kilku lat. Surowa wydajność to z pewnością nie jest zaleta tego procesora, chociaż radzi on sobie dobrze z codziennymi zadaniami z kategorii lekkich prac biurowych. Nie ma też problemu z odtwarzaniem wideo w 4K.

Komputer wyposażony był w 16 GB pamięci Kingston DDR4-2666 rozmieszczonej na dwóch modułach DIMM. Pomimo pozornej obsługi układu PCIe 4.0, dostępne są tylko trzy gniazda PCIe 3.0 (x16, x4, x1), a opcje łączności płyty głównej są również dość ubogie (6 portów SATA III, dwa gniazda M.2, dwa USB 2.0 i dwa porty USB 3.0 i VGA). Płyta ma również port Gigabit Ethernet. Wersja komputera użyta w testach miała do tego nośnik SSD SATA 256 GB, zasilacz 200 W i kartę graficzną Yeston Radeon RX550 dopełniają pozostałe obiekty. System jest również wyposażony w napęd optyczny.

https://itreseller.com.pl/itrnewinstytut-oxford-economics-przestrzega-koszty-ewentualnego-wykluczenia-huawei-z-budowy-czesci-sieci-5g-w-europie-moga-wyniesc-nawet-3-miliardy-euro-rocznie/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE