Chiny mają nową platformę do rozwoju przemysłu chipów
Joanna Żabnicka
Niedawno w Hebei w Chinach oficjalnie utworzono Future Chip Innovation Research Institute of Xiong’an New Area.
Według oficjalnego konta Wechat „Xiong’an New Area”, Future Chip Innovation Research Institute of Xiong’an New Area został założony wspólnie przez Komitet Roboczy RISC-V Chińskiego Stowarzyszenia Standaryzacji Elektroniki, Chipup, ESWIN i Stream Computing jako pierwotnych sponsorów.
Instytut będzie zajmował się badaniami technicznymi i rozwojem, testowaniem produktów, formułowaniem standardów, oceną, demonstracją aplikacji i współpracą opartą na otwartym zestawie instrukcji RISC-V, promując wysokiej jakości rozwój przemysłu RISC-V w Xiong’an New Area.
RISC-V to otwarta architektura zestawu instrukcji (ISA) oparta na zasadach Reduced Instruction Set Computing (RISC).
Jak podaje TrendForce, dane pokazują, że w 2022 r. dostarczono 10 miliardów procesorów opartych na architekturze RISC-V, co zajęło x86 i ARM 30 lat. Branża spodziewa się, że do 2025 r. liczba rdzeni RISC-V wzrośnie do 80 miliardów. Wraz z nadejściem ery sztucznej inteligencji (AI) RISC-V ma również objąć nowe możliwości rozwoju.
Obecnie oprogramowanie typu open source stało się nowym modelem globalnej współpracy innowacyjnej. Jako zaawansowana i łatwa do dostosowania architektura, open-source RISC-V jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju pod względem ekosystemu.
Obecnie RISC-V nie tylko stał się preferowaną architekturą CPU w wielu dziedzinach w Chinach, w tym IoT, przemyśle, medycynie, inteligentnych pojazdach połączonych, obliczeniach ogólnych i obliczeniach komunikacyjnych, ale także wstrzyknął silny impuls do innowacji technologicznych i transformacji przemysłowej w globalnym przemyśle układów scalonych. Oczekuje się, że zyska przyczółek w dziedzinie CPU i będzie konkurował z x86 i ARM.
Obecnie na rynku układów AI nadal dominują GPU (takie jak NVIDIA, AMD), a następnie Arm.