Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Będzie drożej – TSMC podobno zmniejszyło rabaty ilościowe dla swoich największych klientów, takich jak AMD, NVIDIA czy Qualcomm.

Według doniesień z Tajwanu, TSMC  (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) anulowała rabaty ilościowe dla swoich największych klientów i podniosła ceny w obliczu ogromnego popytu na swoje usługi. Inni wytwórcy półprzewodników podobno zrobili to samo w ostatnich miesiącach. Co to oznacza dla rynku? 

Wraz ze wzrostem popytu na komputery osobiste, konsole do gier, telewizory, smartfony i inną zaawansowaną elektronikę, rośnie też popyt na wszelkiego rodzaju chipy. Najnowocześniejsze układy scalone wykonane przy użyciu technologii procesowych 5 nm i 7 nm są oczywiście kolosalnym osiągnięciem technologicznym, ale ich niedobory na rynku są na tyle duże, że osiągnięciem jest nieraz kupienie niektórych z nich. To właśnie niedobory układów CPU i GPU bywają szczególnie kłopotliwe dla klientów, dystrybutorów i producentów OEM… ale nie dla TSMC. Wytwórca z Tajwanu ma kluczową pozycję w łańcuchach dostaw i jest właściwie niemożliwy do zastąpienia – w efekcie może dyktować ceny. I poniekąd to właśnie robi.

Najwięksi klienci TSMC korzystają z najbardziej zaawansowanego procesu produkcyjnego tajwańskiej firmy, więc wybrani klienci otrzymują zniżki na zakupione przez nich przetworzone wafle 300 mm. Tym samym TSMC zdecydował się zaprzestać przyznawania rabatów od przyszłego roku, informuje Tajwańska Centralna Agencja Informacyjna.

TSMC i Samsung Foundry to jedyne firmy, które mogą zaoferować najnowocześniejsze technologie produkcyjne, takie jak 5 nm, 6 nm czy 7 nm. Ze względu na duży popyt i brak konkurencji rynkiem zbytu są obecnie kontrakty na półprzewodniki wykorzystujące zaawansowane procesy produkcji.

Co to oznacza? Wyższe ceny i to na każdym poziomie rynku, właściwie w każdym segmencie – od procesorów dla smartfonów i urządzeń “smart” poprzez procesory dla laptopów i desktopów, a na zaawansowanych GPU i układach serwerowych skończywszy. Jak duży będzie wzrost cen? Na tę chwilę to tajemnica, bo poza TSMC i jego klientami nikt nie zna wysokości rabatów, które otrzymywali giganci tacy jak Apple, AMD, Qualcomm czy NVIDIA.

https://itreseller.com.pl/itrnewsnapdragon-678-qualcomm-wprowadza-nowy-soc-dla-sredniego-segmentu-nastepce-snapdragona-675/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE