Badacze przedstawili elastyczny mikroprocesor. Szykuje się przełom na rynku?
Dominika Przewoźnik
Naukowcy z Pragmatic Semiconductor opracowali Flex-RV, przełomowy elastyczny mikroprocesor oparty na architekturze RISC-V, składający się z cienkowarstwowych tranzystorów i tlenku indowo-galowo-cynkowego.
Dzięki użytym materiałom komponent posiada promień krzywizny na poziomie 5 mm. Flex-RV działa z częstotliwością 60 kHz przy poborze mocy poniżej 6 mW, wykazując jedynie 4,3% odchylenia wydajności nawet podczas mocnego zaginania. Poliimid, na którym bazuje, cechuje się doskonałą stabilnością termiczną oraz wysoką wytrzymałością mechaniczną, a także odpornością na chemikalia.
Procesor wyposażono w programowalny akcelerator sprzętowy uczenia maszynowego (ML).
– Jest to ekscytujący krok naprzód w elastycznej technologii półprzewodnikowej. Umożliwienie stosowania 32-bitowego mikroprocesora w otwartym standardzie, bez użycia krzemu, zdemokratyzuje dostęp do obliczeń, odblokowując nowe zastosowania i otwierając drzwi do obliczeń poniżej dolara – przekazała firma Pragmatic Semiconductor.
Niski koszt w połączeniu z elastycznością i trwałością sprawia, że Flex-RV może w przyszłości znaleźć zastosowania w urządzeniach elektronicznych typu „wearable”, czyli m.in. inteligentnych opaskach i zegarkach. Jego rola jednak na tym by się nie kończyła, bowiem istnieje całe spektrum branż, w których jego zalety mogłyby zostać wykorzystane, choćby np. w medycynie.