Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Atos opublikował wyniki roczne. Rok 2022 kluczowym dla Grupy, plan naprawczy i cele średniookresowe zostaną przedstawione w maju br.

Atos, światowy lider w dziedzinie transformacji cyfrowej, wysokowydajnych obliczeń i infrastruktury informatycznej ogłosił wyniki za rok 2021. Przychód w wysokości 10 839 mln euro, przy stałej walucie 2,5%; organiczny spadek dochodów na poziomie -4,3%. Marża operacyjna na poziomie 383 mln euro, co stanowi 3,5% przychodów. Wolne przepływy pieniężne na poziomie 419 mln euro. Dochód netto Grupy na poziomie -2 962 mln euro; znormalizowany EPS na 1,97 euro.

Rok 2022 kluczowym dla Grupy

  • Wzrost przychodów: -0,5% do +1,5% przy stałej walucie
  • Marża operacyjna: od 3% do 5%
  • Wolne przepływy pieniężne: od -150 mln do 200 mln euro
  • Uproszczenie zarządzania: działania Grupy zorganizowane wokół 3 odrębnych linii biznesowych i 4 regionów
  • Plan naprawczy i cele średniookresowe zostaną przedstawione w maju br.

 

„Atos napotkał znaczne trudności w 2021 r., co znalazło odzwierciedlenie w wynikach Grupy. Nie udało się zrealizować celów finansowych, a kompleksowy przegląd aktywów i kontraktów, przeprowadzony na początku tego roku w świetle niedawnej zmiany strategii Grupy, doprowadził do ujawnienia znaczących strat. Jestem jednak w pełni przekonany, że mamy teraz solidną podstawę, na której możemy się oprzeć i trampolinę do poprawy wydajności. W tym kontekście rok 2022 będzie dla Grupy rokiem kluczowym, napędzanym ambitnym planem naprawczym. Plan oraz nasze cele na lata 2023-2025 przedstawimy szczegółowo podczas dnia rynków kapitałowych w maju. Zgodnie z naszą strategią wdrożenie dostosowanego zarządzania, zorganizowanego wokół 3 odrębnych linii biznesowych i 4 regionów, jest pierwszym krokiem w transformacji Grupy. Uproszczony i wydajniejszy model zarządzania będzie podstawą nowego oblicza Atos, co umożliwi poprawę strony handlowej i ekonomicznej, a także przyspieszy podejmowanie decyzji i zwiększy odpowiedzialność biznesową. Umożliwi nam to również zapewnienie większej przejrzystości wyników i wartości każdej z naszych linii biznesowych, począwszy od naszego dnia rynków kapitałowych. Od momentu objęcia stanowiska prezesa z początkiem tego roku bacznie obserwuje fundamenty Grupy. Atos ma unikalną wiedzę technologiczną i zajmuje czołowe pozycje w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, obliczeń o wysokiej wydajności, Chmury i technologii cyfrowych. To są obszary wzrostu, na których chcemy budować naszą strategię, która jest już intensywnie wdrażana. Mam pewność, że czeka nas obiecująca przyszłość”. – powiedział Rodolphe Belmer, prezes Grupy Atos.

 

Kluczowe wyniki za rok 2021

Skonsolidowane i statutowe sprawozdanie finansowe Atos za miniony rok zostało zatwierdzone przez Zarząd Grupy w dniu 28 lutego 2022 r. Audyt został zakończony, a raporty są w trakcie publikacji.

Przychody w roku 2021 wyniosły 10 839 mln euro, co oznacza spadek o 2,5% przy stałej walucie w porównaniu z rokiem 2020 (organiczny spadek o -4,3%). W kontekście przyspieszenia przenoszenia klientów do Chmury znaczny spadek klasycznego biznesu IT nie mógł zostać zrekompensowany wzrostem działań w zakresie cyfryzacji, Chmury, bezpieczeństwa i dekarbonizacji czy wkładem przejęć typu „bolt-on”. W czwartym kwartale przychody spadły o 7,5% przy stałej walucie (organiczny spadek o 8,9%), ponieważ wyżej wymienione trendy zostały spotęgowane przez nieoczekiwaną ponowną ocenę kosztów utrzymania dużego kontraktu BPO na usługi finansowe w Wielkiej Brytanii. Doprowadziło to do poważnej zmiany poziomu wskaźnika ukończenia projektu, a także poślizgów projektowych, częściowo spowodowanych presją w łańcuchu dostaw. Wyłączając wpływ ponownej oceny kontraktu BPO w Wielkiej Brytanii, spadek przychodów w czwartym kwartale wyniósł 5,4% przy stałej walucie (spadek organiczny o 6,9%).

Marża operacyjna wyniosła 383 mln euro, czyli 3,5% przychodów, co oznacza spadek o 540 punktów bazowych przy stałej walucie w porównaniu do roku 2020. Na rentowność grupy wpłynęło przede wszystkim niedostateczna absorpcja kosztów stałych w spadającej działalności związanej z klasyczną infrastrukturą IT, ponowna ocena duży kontrakt BPO w Wielkiej Brytanii, zwiększone koszty ogólne związane z programem Spring rozpoczętym w 2020 r. oraz rosnące koszty rekrutacji i utrzymania pracowników w ograniczonym rynku kompetencji.

Znormalizowany dochód netto udziałów Grupy wyniósł -215 mln euro. Dochody netto Grupy wyniosły 2.962 mln euro, w tym znaczna utrata wartość firmy i innych aktywów, a także zabezpieczeń – rezerwy na utratę wartości z nieściągniętych długów i aktywów kontraktowych wyniosły w łącznej kwocie 2,5 mld euro. Z tej kwoty 2,4 mld euro wynikło z kompleksowego przeglądu możliwości odzyskania aktywów i rentowności wcześniejszych kontraktów, w świetle decyzji Grupy o skupieniu się na działaniach w zakresie cyfryzacji, Chmury, bezpieczeństwa i dekarbonizacji, w pewnej separacji od klasycznych usług IT.

Wolne przepływy pieniężne wyniosły –419 mln euro, odzwierciedlając przede wszystkim niższy poziom OMDA, ujemną zmianę kapitału obrotowego w wysokości -156 mln euro oraz koszty związane z niemieckim planem naprawczym w wysokości 180 mln euro. Dług netto na poziomie 1,226 mln euro na koniec roku 2021.

 

Grupa AB ustanawia kolejne rekordy i umacnia się na pozycji lidera na rynku dystrybucji Polski, Czech i Słowacji

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE