ASML może nie być w stanie świadczyć zaawansowanych usług konserwacji układów scalonych w Chinach już w przyszłym roku
Joanna Żabnicka
Jak podaje Bloomberg News, Holandia ma zakazać gigantowi sprzętu półprzewodnikowego przeprowadzania konserwacji sprzętu i dostarczania powiązanych komponentów zapasowych w Chinach.
Ten ruch może objąć systemy litografii głębokiego ultrafioletu (DUV) ASML i jeśli zostannie w prowadzony w życie, posunięcie to będzie ciężkim ciosem dla chińskiego przemysłu półprzewodnikowego, szczególnie w zakresie rozwoju zaawansowanych węzłów, zauważa raport.
Z drugiej strony, jeśli chodzi o sprzedaż jednostek litograficznych ASML w drugim kwartale 2024 r., Chiny stały się największym rynkiem, ponieważ odpowiadały za 49% przychodów, więcej niż 28% Korei Południowej i 11% Tajwanu. Dlatego zgłoszone ograniczenie będzie poważnym ciosem dla wyników finansowych firmy.
Raport Bloomberga, powołującego się na źródła zaznajomione ze sprawą, wskazuje, że rząd pod przewodnictwem premiera Holandii Dicka Schoofa prawdopodobnie nie odnowi niektórych licencji ASML na konserwację i dostarczanie komponentów zapasowych w Chinach, które mają wygasnąć pod koniec 2024 r. Licencje te obejmują te związane ze sprzedażą sprzętu litograficznego DUV przez ASML.
Raport sugeruje ponadto, że produkty ASML są zwykle sprzedawane z umowami konserwacyjnymi, które są kluczowe dla prawidłowego i ciągłego działania sprzętu. Dlatego też, jeśli licencje ASML na konserwację i dostarczanie komponentów zapasowych do Chin nie zostaną już przyznane, niektóre urządzenia mogą nie działać prawidłowo już w 2025 r. W odpowiedzi na plotki, zarówno ASML, jak i holenderskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odmówiły komentarza, zauważa Bloomberg.
Jeśli chodzi o powód tej decyzji, w artykule stwierdzono, że decyzja może zostać podjęta po tym, jak rząd holenderski otrzymał presję ze strony Stanów Zjednoczonych.
Środek ten pozwala Stanom Zjednoczonym kontrolować transakcje dotyczące produktów zagranicznych wykorzystujących amerykańską technologię, dlatego też jest uważany za taktykę wykorzystywaną do wywierania nacisków na sojuszników, w tym Holandię, Japonię i Koreę Południową, aby nałożyli ograniczenia na eksport sprzętu półprzewodnikowego do Chin.
Najnowszy raport Bloomberga podkreślił, że dyrektor finansowy ASML, Roger Dassen, potwierdził w lipcowej rozmowie o wynikach finansowych, że firma nadal zatrudnia pracowników w fabrykach chińskich klientów. Dlatego też, jeśli zakaz konserwacji zostanie wprowadzony, ASML będzie musiało wycofać pracowników, którzy świadczą usługi sprzętowe chińskim firmom półprzewodnikowym.