Strona główna Newsy AMD ma najszybsze serwerowe CPU na świecie? Firma twierdzi, że jej układy...

AMD ma najszybsze serwerowe CPU na świecie? Firma twierdzi, że jej układy EPYC Rome 7Fx2 są najszybszymi jednostkami w przeliczeniu na jeden rdzeń spośród układów stosowanych w centrach danych. Trzy nowe procesory skupione na wydajności jednowątkowej uderzają w tradycyjne terytorium układów Intel Xeon.

Intel niedawno zrezygnował z prowadzenia wojny cenowej w sektorze serwerowym. Jednocześnie silnie obniżył ceny procesorów Cascade Lake Refresh. Teraz AMD kieruje starcie w zupełnie innym kierunku, prezentując trzy nowe procesory zoptymalizowane pod kątem wysokich obciążeń obliczeniowych, które uderzają w serce rynku średniej klasy. Zdaniem firmy, to najszybsze jednostki na rynku w przeliczeniu na rdzeń. 

AMD twierdzi, że nowe procesory 7Fx2 oferują najszybszą na świecie wydajność rdzeni spośród układów x86 stosowanych w serwerach. Firma stara się podważyć tradycyjną pozycję lidera w tej konkurencji, którą przez lata (od zawsze?) mógł pochwalić się Intel. Zwiększona wydajność jest efektem ubocznym wyższej częstotliwości podstawowej w połączeniu z dużym pakietem dodatkowej pamięci podręcznej L3, która zapewnia korzyści dla obciążeń korzystających z utrzymywania danych blisko rdzeni wykonawczych, takich jak relacyjne bazy danych, obliczenia o wysokiej wydajności (HPC) i aplikacje infrastruktury hiperkonwergentnej (HCI).

Podniesienie częstotliwości ma oczywiście swoją cenę. TDP układów jest wyższe, co oznacza, że procesory zużywają więcej energii i wytwarzają więcej ciepła. Są także droższe, co zapewne wynika z faktu iż układy te są swoistymi selectami – podobnie jak np. jednostki CPU służące do podkręcania czy niedawno zdjęty z rynku Core i9-9900KS. Nowe jednostki AMD to, odpowiednio, AMD EPYC 7F32 (8 rdzeni), 7F52 (16 rdzeni) i 7F72 (24 rdzenie).

AMD nadal przejmuje, krok po kroku, udział w rynku centrów danych. Nowe procesory z serii 7Fx2 chcą rozszerzyć ten atak na aplikacje, w których Intel tradycyjnie ma przewagę. Nowe procesory AMD to jednostki 8-, 16- i 24-rdzeniowe, które zapewniają znaczny wzrost względem poprzedników zarówno częstotliwości podstawowej, jak i częstotliwości w trybie boost. Oczywiście powstają w tym samym procesie technologicznym TSMC 7 nm i wykorzystują mikroarchitekturę Zen 2 – cechy, które można znaleźć w innych procesorach EPYC Rome. AMD dostarczyło szacunkowe testy porównawcze SPEC2017_int_base, które pokazują znaczny wzrost zarówno wydajności na rdzeń, jak i w wydajności na jednego wydanego dolara w zadaniach wymagających zaangażowania stosunkowo niewielkiej liczby wątków, które od dawna są jednym z najsilniejszych argumentów na rzecz układów Intel Xeon. Tego rodzaju aplikacje wymagają wysokich częstotliwości, a liczba rdzeni ma dla nich mniejsze znaczenie. Mówiąc wprost: tradycyjne “terytorium” Intela.

Podobnie jak w przypadku wszystkich testów porównawczych dostarczonych przez producentów, warto zachować odrobinę dystansu. Jest jednak szereg danych przemawiających na rzecz AMD EPYC Rome w nowym wcieleniu tej serii. Nie tylko wyższe taktowanie. Zaletą układów AMD jest większa liczba kanałów pamięci (osiem w porównaniu z sześcioma Intelem) i szybsze obsługiwane prędkości pamięci (DDR4-3200 w porównaniu z DDR4-2933 Intela). Połączmy to z większą pojemnością obsługiwanej pamięci 4 TB (Intel osiąga 2 TB bez dodatkowych opłat) i 128 liniami PCIe 4.0 (Intel ma 48 linii PCIe 3.0), a serwerowe jednostki AMD mają za sobą naprawdę szeroki wachlarz argumentów. Te, jak widać, wzięli sobie do serca producenci serwerów, którzy wykorzystają jednostki AMD w swoich nowych maszynach:

  • Dell Technologies – wszystkie 3 modele będą oferowane w całym zakresie serwerów Dell EMC PowerEdge bazujących na platformie AMD EPYC.
  • HPE – wszystkie 3 modele będą wspierane przez niedawno ogłoszone systemy HPE Apollo 2000 Gen10 Plus, HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus i HPE ProLiant DX.
  • IBM Cloud – to pierwszy dostawca usług w chmurze, który będzie wspierał te procesory w zakresie najnowszej oferty na systemy „bare-metal” już w 2 kwartale.
  • Lenovo – będzie oferował nowy procesor AMD EPYC z serii 7Fx2 w swoich platformach ThinkSystem SR635 i SR655.
  • Microsoft – to firma, która już sprawdziła wpływ możliwości nowych procesorów AMD EPYC serii 7Fx2 na oferowane swoim klientom usługi w zakresie platformy danych i potwierdziła, że wydajność per rdzeń w SQL Server® TPM jest nawet o 17% wyższa.
  • Nutanix – oprogramowanie Nutanix HCI będzie obsługiwało wybrane serwery HPE ProLiant z procesorami AMD EPYC w maju, a nadchodzące serwery HPE ProLiant DX z procesorami AMD EPYC serii 7Fx2 w 3 kwartale.
  • Supermicro – firma wprowadza swoją pierwszą platformę Super Blade w oparciu o 2 generacji procesory AMD EPYC, które będą od razu obsługiwać nowe modele serii 7Fx2.
  • VMware – obsługuje 2 generacji procesory AMD EPYC serii 7Fx2, dzięki czemu klienci mają dostęp od razu do potężniejszych platform do wirtualizacji.

https://itreseller.com.pl/itrnewjoyce-mullen-dell-technologies/

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version