Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

AMD ma najszybsze serwerowe CPU na świecie? Firma twierdzi, że jej układy EPYC Rome 7Fx2 są najszybszymi jednostkami w przeliczeniu na jeden rdzeń spośród układów stosowanych w centrach danych. Trzy nowe procesory skupione na wydajności jednowątkowej uderzają w tradycyjne terytorium układów Intel Xeon.

Intel niedawno zrezygnował z prowadzenia wojny cenowej w sektorze serwerowym. Jednocześnie silnie obniżył ceny procesorów Cascade Lake Refresh. Teraz AMD kieruje starcie w zupełnie innym kierunku, prezentując trzy nowe procesory zoptymalizowane pod kątem wysokich obciążeń obliczeniowych, które uderzają w serce rynku średniej klasy. Zdaniem firmy, to najszybsze jednostki na rynku w przeliczeniu na rdzeń. 

AMD twierdzi, że nowe procesory 7Fx2 oferują najszybszą na świecie wydajność rdzeni spośród układów x86 stosowanych w serwerach. Firma stara się podważyć tradycyjną pozycję lidera w tej konkurencji, którą przez lata (od zawsze?) mógł pochwalić się Intel. Zwiększona wydajność jest efektem ubocznym wyższej częstotliwości podstawowej w połączeniu z dużym pakietem dodatkowej pamięci podręcznej L3, która zapewnia korzyści dla obciążeń korzystających z utrzymywania danych blisko rdzeni wykonawczych, takich jak relacyjne bazy danych, obliczenia o wysokiej wydajności (HPC) i aplikacje infrastruktury hiperkonwergentnej (HCI).

Podniesienie częstotliwości ma oczywiście swoją cenę. TDP układów jest wyższe, co oznacza, że procesory zużywają więcej energii i wytwarzają więcej ciepła. Są także droższe, co zapewne wynika z faktu iż układy te są swoistymi selectami – podobnie jak np. jednostki CPU służące do podkręcania czy niedawno zdjęty z rynku Core i9-9900KS. Nowe jednostki AMD to, odpowiednio, AMD EPYC 7F32 (8 rdzeni), 7F52 (16 rdzeni) i 7F72 (24 rdzenie).

AMD nadal przejmuje, krok po kroku, udział w rynku centrów danych. Nowe procesory z serii 7Fx2 chcą rozszerzyć ten atak na aplikacje, w których Intel tradycyjnie ma przewagę. Nowe procesory AMD to jednostki 8-, 16- i 24-rdzeniowe, które zapewniają znaczny wzrost względem poprzedników zarówno częstotliwości podstawowej, jak i częstotliwości w trybie boost. Oczywiście powstają w tym samym procesie technologicznym TSMC 7 nm i wykorzystują mikroarchitekturę Zen 2 – cechy, które można znaleźć w innych procesorach EPYC Rome. AMD dostarczyło szacunkowe testy porównawcze SPEC2017_int_base, które pokazują znaczny wzrost zarówno wydajności na rdzeń, jak i w wydajności na jednego wydanego dolara w zadaniach wymagających zaangażowania stosunkowo niewielkiej liczby wątków, które od dawna są jednym z najsilniejszych argumentów na rzecz układów Intel Xeon. Tego rodzaju aplikacje wymagają wysokich częstotliwości, a liczba rdzeni ma dla nich mniejsze znaczenie. Mówiąc wprost: tradycyjne “terytorium” Intela.

Podobnie jak w przypadku wszystkich testów porównawczych dostarczonych przez producentów, warto zachować odrobinę dystansu. Jest jednak szereg danych przemawiających na rzecz AMD EPYC Rome w nowym wcieleniu tej serii. Nie tylko wyższe taktowanie. Zaletą układów AMD jest większa liczba kanałów pamięci (osiem w porównaniu z sześcioma Intelem) i szybsze obsługiwane prędkości pamięci (DDR4-3200 w porównaniu z DDR4-2933 Intela). Połączmy to z większą pojemnością obsługiwanej pamięci 4 TB (Intel osiąga 2 TB bez dodatkowych opłat) i 128 liniami PCIe 4.0 (Intel ma 48 linii PCIe 3.0), a serwerowe jednostki AMD mają za sobą naprawdę szeroki wachlarz argumentów. Te, jak widać, wzięli sobie do serca producenci serwerów, którzy wykorzystają jednostki AMD w swoich nowych maszynach:

  • Dell Technologies – wszystkie 3 modele będą oferowane w całym zakresie serwerów Dell EMC PowerEdge bazujących na platformie AMD EPYC.
  • HPE – wszystkie 3 modele będą wspierane przez niedawno ogłoszone systemy HPE Apollo 2000 Gen10 Plus, HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus i HPE ProLiant DX.
  • IBM Cloud – to pierwszy dostawca usług w chmurze, który będzie wspierał te procesory w zakresie najnowszej oferty na systemy „bare-metal” już w 2 kwartale.
  • Lenovo – będzie oferował nowy procesor AMD EPYC z serii 7Fx2 w swoich platformach ThinkSystem SR635 i SR655.
  • Microsoft – to firma, która już sprawdziła wpływ możliwości nowych procesorów AMD EPYC serii 7Fx2 na oferowane swoim klientom usługi w zakresie platformy danych i potwierdziła, że wydajność per rdzeń w SQL Server® TPM jest nawet o 17% wyższa.
  • Nutanix – oprogramowanie Nutanix HCI będzie obsługiwało wybrane serwery HPE ProLiant z procesorami AMD EPYC w maju, a nadchodzące serwery HPE ProLiant DX z procesorami AMD EPYC serii 7Fx2 w 3 kwartale.
  • Supermicro – firma wprowadza swoją pierwszą platformę Super Blade w oparciu o 2 generacji procesory AMD EPYC, które będą od razu obsługiwać nowe modele serii 7Fx2.
  • VMware – obsługuje 2 generacji procesory AMD EPYC serii 7Fx2, dzięki czemu klienci mają dostęp od razu do potężniejszych platform do wirtualizacji.

https://itreseller.com.pl/itrnewjoyce-mullen-dell-technologies/

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE