Chiny wzywają do przeglądu produktów Intela pod kątem bezpieczeństwa 

Produkty Intela sprzedawane w Chinach powinny podlegać przeglądowi bezpieczeństwa, poinformowało w środę Stowarzyszenie Cyberbezpieczeństwa Chin (CSAC), twierdząc, że amerykański producent chipów „nieustannie szkodzi” bezpieczeństwu narodowemu i interesom kraju. 

Jak podaje Reuters, chociaż CSAC jest grupą branżową, a nie organem rządowym, ma bliskie powiązania z państwem chińskim, a szereg oskarżeń przeciwko Intelowi, opublikowanych w długim poście na oficjalnym koncie WeChat, może spowodować przegląd bezpieczeństwa przez potężnego chińskiego regulatora cyberprzestrzeni, Cyberspace Administration of China (CAC).

„Zaleca się przeprowadzenie przeglądu bezpieczeństwa sieci produktów sprzedawanych przez firmę Intel w Chinach, aby skutecznie chronić bezpieczeństwo narodowe Chin oraz uzasadnione prawa i interesy chińskich konsumentów” – powiedział CSAC.

Zarzuty pojawiają się w czasie, gdy Chiny zmagają się z prowadzonymi przez USA działaniami mającymi na celu ograniczenie dostępu do kluczowego sprzętu i komponentów do produkcji układów scalonych, co Waszyngton nazywa próbą zatrzymania modernizacji chińskiej armii.

CSAC w swoim poście oskarża procesory Intel, w tym procesory Xeon używane do zadań związanych ze sztuczną inteligencją, o posiadanie kilku luk, stwierdzając, że Intel „ma poważne wady, jeśli chodzi o jakość produktu, zarządzanie bezpieczeństwem, co wskazuje na wyjątkowo nieodpowiedzialne podejście do klientów”.

Grupa branżowa stwierdza dalej, że systemy operacyjne osadzone we wszystkich procesorach Intel są podatne na backdoory stworzone przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

W zeszłym roku CAC zakazał krajowym operatorom kluczowej infrastruktury kupowania produktów amerykańskiego producenta układów pamięci Micron Technology Inc. po uznaniu, że produkty firmy nie przeszły przeglądu bezpieczeństwa sieci. Podobny przegląd bezpieczeństwa produktów firmy Intel może negatywnie wpłynąć na przychody firmy, z których ponad jedna czwarta pochodziła w zeszłym roku z Chin.

Zakaz, nawet tymczasowy, korzystania z produktów Intela może jeszcze bardziej ograniczyć podaż chipów AI na rynku chińskim, który zmaga się ze znalezieniem realnych alternatyw dla najnowocześniejszych produktów firmy Nvidia, które dominują na świecie, ale obecnie są objęte zakazem eksportu do Chin.