Branża spodziewa się, że portfel zamówień ASML skorzysta na boomie na chipy AI

Oczekuje się, że ASML ogłosi napływ nowych zamówień, gdy jego nowy szef poda w środę do wiadomości publicznej wyniki za drugi kwartał, w miarę jak klienci zwiększają moce produkcyjne, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na chipy AI. 

Analitycy spodziewają się, że w drugim kwartale zysk netto firmy wyniesie 1,41 miliarda euro przy przychodach na poziomie 6,04 miliarda euro, wynika ze średnich szacunków 16 analityków na podstawie danych LSEG. Dla porównania, dochód netto wyniósł 1,94 miliarda euro przy przychodach w wysokości 6,90 miliarda euro w tym samym okresie rok temu.

Jak podaje Reuters, innym przedmiotem zainteresowania będzie to, czy chińskie firmy w dalszym ciągu intensywnie kupują sprzęt używany do produkcji chipów starszych generacji, takich jak te stosowane w samochodach elektrycznych, co budzi obawy zachodnich decydentów, którzy ograniczyli zakup bardziej zaawansowanych technologii.

Analitycy twierdzą, że firma może zmienić wytyczne, ponieważ kluczowi producenci najnowocześniejszych chipów – w tym tajwański TSMC, który produkuje chipy dla Nvidii i Apple i ogłasza w czwartek zyski – mogą zwiększyć i przyspieszyć zakupy sprzętu. ASML dominuje na rynku systemów litograficznych, złożonych narzędzi wykorzystujących lasery do tworzenia maleńkich obwodów chipów komputerowych.

ASML jest jedynym producentem systemów litograficznych wykorzystujących długości fal ekstremalnego ultrafioletu (EUV), potrzebnych TSMC do tworzenia najbardziej złożonych chipów do smartfonów i chipów AI.

Wyniki te są pierwszymi pod rządami nowego dyrektora generalnego ASML, Christophe’a Fouqueta, który przejął stery największej w Europie firmy technologicznej kierującej trwającą amerykańsko-chińską walką o chipy. ASML, wart około 400 miliardów euro (437 miliardów dolarów), określił rok 2024 jako rok „przejściowy”, w którym biznes będzie stabilny, po czym w 2025 roku mocno się odbije, napędzany popytem na najbardziej zaawansowane narzędzia.

Akcje grupy wzrosły w tym roku o 45% i są notowane blisko rekordowych poziomów powyżej 1000 euro za sztukę, co stanowi około 40-krotność prognozowanych 12-miesięcznych zysków, znacznie wyższych niż indeks technologiczny STOXX Europe 600.