Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

ZIPSEE „Cyfrowa Polska”: OZZ-y powinny działać jako organizacje pożytku publicznego – propozycje złożone do Ministerstwa Kultury.

Okresowe zezwolenia dla działalności organizacji zbiorowego zarządzania, obowiązek funkcjonowania ich jako organizacji pożytku publicznego, precyzyjne określenie maksymalnych kwot na pokrycie kosztów działalności OZZ – to niektóre propozycje, jakie ZIPSEE „Cyfrowa Polska” złożył do Ministerstwa Kultury w ramach konsultacji społecznych do projektu ustawy o OZZ-ach.

 

Zdaniem Związku, który reprezentuje największe firmy w Polsce z branży nowoczesnych technologii, w nowej ustawie, która będzie regulować działalność organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi w Polsce powinien znaleźć się zapis mówiący o udzielaniu zezwolenia dla OZZ-ów na określony czas. – Chodzi o to, by minister kultury miał możliwość weryfikowania uprawnionych organizacji pod kątem tego, czy prawidłowo wypełniają swoje obowiązki – tłumaczy prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik. I dodaje: – To niewątpliwie zmotywuje OZZ-y do zachowania należytej staranności w wykonywaniu swoich obowiązków. Dodatkowo dobrze byłoby, gdyby OZZ-y funkcjonowały jako organizacje pożytku publicznego.

 

W ocenie Kanownika spowoduje to zwiększenie przejrzystości działań OZZ-ów oraz wprowadzi szereg regulacji, które przyczynią się do poprawy efektywności zarządzania pobieranymi środkami – np. poprzez ograniczenie wysokości wynagrodzeń pobieranych przez osoby zarządzające daną organizacją. – Sądzę, że należy precyzyjnie określić maksymalny poziom potrąceń, które wykorzystywane są na pokrycie kosztów zbiorowego zarządzania. Bowiem dziś te koszty – jak pokazują najróżniejsze raporty na temat działalności OZZ-ów w Polsce – są bezzasadnie zażywane – ocenia prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

 

Związek proponuje także, by ustawowo skrócić maksymalny czas na wypłaty pobranych przez OZZ-y środków na rzecz uprawnionych twórców do 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego, w którym zostały pobrane. – W dobie nowoczesnych technologii przetrzymywanie wypłat jest tym bardziej nieuzasadnione. Istnieją narzędzia, dzięki którym można sprawnie podzielić i wypłacić należne artystom środki – uzasadnia Kanownik. I podkreśla, że taka regulacja uniemożliwi OZZ-om przetrzymywanie środków na swoich kontach. Dodatkowo Związek chce, by środki, które nie zostały wypłacone przez trzy lata od zakończenia roku obrotowego, były przekazywane na zewnętrzny fundusz Ministerstwa Kultury.

 

W ocenie ZIPSEE „Cyfrowa Polska” organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi powinny zostać również objęte zakresem obowiązywania ustawy o dostępie o informacji publicznej.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE